BlackBerry si se sociálními sítěmi rozumí stejně dobře jako ostatní chytré mobilní platformy. Je to vidět zejména u Facebooku, který integruje přímo do systému, dobře dokáže pracovat ale i s cvrlikavým Twitterem.
Aplikací pro používání Twitteru na BlackBerry je spousta, přehled některých klientů najdete třeba na CrackBerry. Vybral jsem si nejznámější, celkem jednoduchou aplikaci TwitterBerry.
Nové programy se do Blackberry instalují dvěma způsoby. První je instalace přímo do přístroje prostřednictvím vestavěného webového prohlížeče. Instalační soubory lze ale stáhnout i do počítače a nainstalovat prostřednictvím ovládacího programu BlackBerry Desktop Manager.
Ikonka TwitterBerry se po instalaci ukáže ve složce Downloads. Lze ji ale snadno přesunout do kořenového adresáře a potom třeba i do hlavní nabídky, která je stále viditelná na displeji.
K nastavení stačí dva údaje: uživatelské jméno na Twitteru a heslo. Nic jiného není nutné zadávat ani měnit, nanejvýš nastavit interval stahování aktualizací nebo úvodní stránku, která se ukáže po spuštění programu.
Já jsem si nastavil přehled příspěvků lidí, které sleduji. Při spuštění TwitterBerry se hned ukážou uložené příspěvky a na pozadí se začnou stahovat nové. Texty se neukážou celé, ořeže je šířka displeje, pro kompletní příspěvek ale stačí stisknout ovládací kuličku.
Takže zkusme něco napsat. Na displeji se odpočítávají povolené znaky, a jakmile je hotovo, stisknu kuličku a potvrdím už vybranou položku Update.
Zpráva se začne odesílat a za chvilku se objeví v seznamu mezi ostatními příspěvky.
Kontextová nabídka TwitterBerry nabízí další možnosti. Mohu si třeba zobrazit pouze reakce, které lidé posílali mým příspěvkům.
Mohu se podívat na mé vlastní příspěvky nebo na veřejný seznam posledních zpráv.
Přímo v TwitterBerry mohu pracovat se seznamem svých kontaktů na Twitteru.
Téma vyzváněcích profilů si později určitě zaslouží samostatný článek. Zde chci jen zmínit možnosti, které se týkají TwitterBerry. V každém z vyzváněcích profilů lze zvlášť nastavit zvuk pro novou zprávu od přátel, pro odpověď na vlastní příspěvek, pro přímou zprávu.
U každé z těchto tří položek je navíc možné zvlášť nastavit upozornění v situaci, kdy je BlackBerry venku z pouzdra, a kdy je přístroj uložen v pouzdru. Dokáže to totiž rozpoznat.
Podle toho, co jsem si přečetl na zahraničních webech, TwitterBerry nepatří mezi nejlépe hodnocení klienty pro Twitter. Zvládá ale všechno, co potřebuji, je jednoduchý, takže u něj nejspíš zůstanu. Problematické je například posílání obrázků. Nedají se přidat přímo v aplikaci, musí se začít v galerii BlackBerry.
Pro Twitter můžu ze své vlastní zkušenosti vřele doporučit aplikaci YATCA - http://yatca.wordpress.com/ integruje se rovněž do “centrálního uložiště zpráv”, umí posílat obrazky na mnoho serveru přimo z aplikace, a je daleko pohodlnější na používání! Používám jí od první verze a nemůžu si naprosto na nic stěžovat. Nové verze vychází v rychlém sledu a pokaždé používání ještě zkonfortní!
BlackBerry se zdá zajímavé , otázka jde používat i bez placené služby BIS? Tedy není to pak ořezané jako G1 bez účtu u Google?
1. Yatca jsem si nainstaloval a je to dobrá aplikace. Jen by se mi možná líbilo, kdyby se zprávy stahovaly do samostatné složky a nepletly se mezi ostatní. A chybí mi tam možnost použít direct message, to poměrně často používám. Asi u něj zůstanu, TwitterBerry si ale v BB nechám.
Bez BIS je funkčnost hodně omezená. Zatím ani nevím, jak by se v takovém případě dal nastavit e-mailový klient. Přímo v BB jsem nenašel nic, kam by se daly zadat adresy POP3/IMAP a porty.
No ptám se na to, že bych uvažoval o novém BlackBerry 8350i. (někde vyhrabaný ze skladu)
Mne zajímá samotný hardware a SW platforma. Prostě hledám přístroj který je pro emailovou komunikaci co nejvíce uzpůsoben a nemá kameru. Ano patřím k mnoha nešťastníkům, kteří pracují někde kde to je zakázáno.
BlackBerry 8350i žádný operátorů v ČR nabízí a co víc né každý operátor u nás má rychlá data nad rámec GPRS. Tedy nabízená služba a zboží by nebylo účelné pro dané podmínky.
Pokus BB nepočítá s provozem bez BIS je to škoda.
Pod ostružinou: blog o BlackBerry využívá WordPress MU a běží na Blogy MobilMania.cz.
Vytvořte si svůj vlastní blog • Sledování přes RSS: články
a komentáře